Naše škola v celostátním projektu
Příběhy bezpráví

Společnost Člověk v tísni připravila již tradičně na listopad akci, které se účastní stovky škol z celé ČR.

Přihlásili jsme se už po několikáté a nikdy jsme nebyli zklamáni. Letošní ročník je věnován 25. výročí Sametové revoluce. I když se zdá, že na toto téma bylo řečeno skoro vše, pokaždé užasneme, kolik nespravednosti, násilí a zvůle se vešlo pod zástěrku zvanou komunismus. Tisíce drobných osudů neznámých lidí (a nebo právě těch z našeho okolí) jsou dokladem toho, co musela republika těžce zkoušená socialistickým režimem vydržet. Dodnes nebyly napraveny všechny křivdy.

Součástí besedy byla projekce filmu Z deníku Ivany A. V něm se pro mladé lidi zajímavou formou promítly všechny typické nešvary předchozího režimu. A byli to právě tehdejší studenti, kteří se jako první nebáli dát svou nespokojenost otevřeně najevo.

Naším hostem a pamětníkem byl i letos Luděk Štipl, zástupce sdružení Respekt a tolerance. Nejenže podal ucelený přehled našich dějin od nástupu komunistů k moci, ale vyprávění prokládal vlastními zkušenostmi i zážitky z emigrace. Dojmy z dvouhodinové akce nejlépe shrnul zástupce studentů, který při poděkování panu Štiplovi řekl: „Máte náš obdiv.”

Jako bonusový materiál jsme získali nevšední plakáty, z nichž jsme na učebně 3 uspořádali malou výstavu, a knihu Navzdory komunismu, kterou jistojistě použijeme v hodinách dějepisu.

Milena Drlíková, Marta Náplavová, vyučující DEJ
[Zpět na akce] [Hlavní stránka]