Příjem z mezinárodní vesmírné stanice ISS

Dne 8.3 jsme v rámci výuky elektroniky ve čtvrtém ročníku využili možnosti vyzkoušet si příjem signálů z mezinárodní vesmírné stanice ISS, se kterou měli ve spolupráci s olomouckým radioklubem OK2KYJ a Univerzitou Palackého v Olomouci naplánované spojení studenti olomouckých gymnázií. Více zde...

S poměrně jednoduchým vybavením, které jsme měli k dispozici, se nám podařilo zachytit větší část odpovědí britského astronauta Timothy Peakeho na otázky olomouckých studentů.

Slyšitelnost ISS byla zpočátku, pokud stanice byla nízko nad obzorem, velmi špatná, ale rychle se zlepšila a po celou dobu přeletu stanice byla velmi dobrá, podle radioamatérské stupnice 59. Na konci spojení, když se stanice blížila k obzoru, se signál opět ztratil v šumu. Stanice byla po čas spojení s olomouckými studenty na velmi výhodné oběžné dráze a přelétávala nám s malou odchylkou přímo nad hlavami ve vzdálenosti cca 400km. Při rychlosti stanice cca 7,7km/s se při příjmu projevil vliv Dopplerova jevu a stanici bylo třeba dolaďovat kolem kmitočtu 145,800 MHz na kterém ISS vysílala. Dotazy studentů jsme neměli možnost slyšet, neboť stanice OK2KYJ používala pro spojení směrovou anténu, kterou natáčela během spojení přímo na stanici ISS.


Naše vybavení:

Příjem signálů ze stanice ISS bylo zajímavým zpestřením výuky a nezbývá, než poděkovat všem olomouckým organizátorům, kteřínám umožnili této mimořádné příležitosti využít.

Video z průběhu spojení v Olomouci je zde...

Ing. Bohumil Veselý, OK2MID

[Zpět na akce] [Hlavní stránka]