Cesta do pravěku

Poslední hodiny dějepisu tohoto školního roku jsme si ve středu 21. 6. 2017 zpříjemnili tropický den v chladném podzemí muzea. Uskutečnili jsme dlouho slibovanou cestu proti času - do doby kamenné na Mohelnicku. Toto je v naší lokalitě doloženo četnými archeologickými nálezy. Osídlení v mezolitu zatím žádnými objevy na Mohelnicku není zaznamenáno. Období neolitu už máme prokázáno na Moravičansku, Úsovsku i v dalším okolí.

Připomeňme si také unikátní nález lodi vydlabané z jednoho kusu dřeva, která je ale bohužel uložena v olomouckém muzeu. V našem kraji žili i Kelti a první Slované. Například nejstarší opidum v okolí byste našli u Moravičan. Seriózní výzkumy se vedly už před druhou světovou válkou a v 60. letech 20. století. Z období pravěku tu najdete originály nástrojů, nádob, naaranžované scény ze života prostých lidí, taky hrob bojovníka a figuríny zemědělců. Expozice je interaktivní a navíc v atraktivních prostorách.

Na závěr jsme zašli do pravěké dílny, ručně jsme semleli obilí, sestavili dobové puzzle, vyzkoušeli si používání replik nástrojů a trochu si pohráli. Bylo to příjemné letní odpoledne, které nám zkrátilo čekání na prázdniny.

Text: Milena Drlíková, Foto: Jozef Diviš


[Zpět na akce] [Hlavní stránka]