Zodpovězené otázky a zprávy:
16.10.2008 Dobry den chtel bych se zeptat zda 30.10 a 31.10 ctvrtek patek mame reditelske volno Dekuji
Michal

Dobry den chtel sjem se zeptat zda pristi tyden bude reditelske volno ctvrtek patek Dekuji
Pavel Svoboda


30.10. a 31.10.2008 bude ředitelské volno.

Ing. Jozef Diviš

16.10.2008 Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli ve čtvrtek odpadne odpolední vyučování.Díky za odpověď
pavel
Neodpadne.

Ing. Jozef Diviš

11.10.2008 Dobrý den, chtěl bych se jen informovat, kdy budou v provozu informace o solárním fototermickém systému. Je to fajn věc pro určení venkovní teploty v Mohelnici. Děkuji.
4.C - zadní lavice u okna
Fototermický systém má poruchu, závada se řeší s dodavatelem.

Ing. Jozef Diviš

10.10.2008 dobrý den.chtěl bych se zeptat zda je opravdu 17.10 pro internátníky volno, děkuji
17.10.2008 je ředitelské volno pro většinu studentů (s výjimkou těch, co budou pomáhat), protože budou probíhat přípravy na oslavy 60 let SPŠE Mohelnice.

Ing. Jozef Diviš

9.10.2008 dobry den, jakozto byvaly absolvent spse bych se chtel zucastnit dne otevrenych dveri dne 18.10.2008.chybi mi vsak podrobnejsi program akce.
blaha jiri
Den otevřených dveří bude probíhat v sobotu 18. října 2008 od 9.00 do 17.00 hod. Slavnostní přivítání se uskuteční v 10.00 hod na hřišti školy. Přístupné budou všechny učebny, odborné laboratoře a dílny.

Ing. Oldřich Klemš

6.10.2008 Dobrý den,chtěl jem se zeptat mohl bych si do kánonu přidat i dílo Defoe: Robinson Crusoe???
Seznam doporučených knih, schválený jazykovou komisí a ředitelstvím školy, nelze individuálně měnit. Navíc myslím, že zmiňovaný titul je spíš vhodný pro žáky ZŠ. Děkuji za pochopení.
PhDr. DRLÍKOVÁ Milena
Dobrý den i Vám!
Pokud kniha není na seznamu školního kánonu (a Robinson tam uveden není), nelze ho do vlastního kánonu zařadit. Pravidla stanovená Ministerstvem školství to neumožňují. Jinak můžete všechny dotazy ohledně maturitní zkoušky konzultovat přímo s vyučujícími.Všechny informace, které dosud máme, Vám rády poskytneme.
Hana Švábenická
2.10.2008 Dobrý den,mám velkou prosbu,zapoměla jsem jméno třídního učitele třídy E IVA ročník 1964.Mohli byste mi pomoc?Děkuji
Kopecká
Zkuste se podívat do almanachu.
PS: máte plnou schránku na seznamu...

Ing. Jozef Diviš

1.10.2008 Bude na internetu stejný suplovací rozvrh jako momentálně visí na nástěnce? Je to mnohem přehlednější...
JANUS
Program neumožňuje export tohoto formátu na web, takže zřejmě nebude. Pokud se mi podaří sehnat funkční tisk do obrázku, tak by mohl být.

Ing. Jozef Diviš

30.9.2008 Dobrý den bylo by možné aktualizovat plánovací kalendář zatím máte na stránkách na školní rok 2007/2008.Děkuji
Hanka
Na webu je aktuální plánovací kalendář 2008/2009. Jestli se Vám zobrazuje stará verze, zkuste aktualizovat obsah zobrazované stránky (v MS Internet Exploreru Ctrl+F5), případně vymazat dočasné soubory Vašeho prohlížeče.

Ing. Jozef Diviš

29.9.2008 jak bude probíhat přijímací řízení 2008/09 a kdy bude den otevřených dveří? Děkuji
Pavel Mencner
Žáci budou přijímáni na základě studijních výsledků na základní škole.

Ing. Oldřich Klemš


Termíny otevřených dveří jsou už i na hlavní stránce, jinak přehled všech termínů je v plánovacím kalendáři

Ing. Jozef Diviš

29.9.2008 Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli bude o podzimních prázdninách ředitelské volno. Už kvuli internátníkům, kteří dojíždí několik set kilometrů. Děkuji.
Fox
Volno ředitele školy mohu udělit po projednání s náměstkem hejtmana pověřeným řízením školství Ing. Pavlem Sekaninou. Žádost o projednání již byla odeslána na krajský úřad.

Ing. Oldřich Klemš

2.9.2008 Kdy bude hotová rekonstrukce ?
Amon amrth
Termín dokončení akce má firma MICOS s.r.o. ve smlouvě s Olomouckým krajem 20. září 2008.

Ing. Oldřich Klemš

2.9.2008 Dobrý den,zajímalo by mě kdy dáte na stránky rozvrh hodin. Už je pondělí a ještě ho tady nevidím.
Omlouvám se, měl jsem ho k dispozici až dnes.

Ing. Jozef Diviš

26.8.2008 dobry den chtel bych se zeptat jesty se vi uz rozdeleni do trid prvnich rocniku a jesty to nekde najdu dekuji
Rozdělení žáků do tříd je samozřejmě připravené a dozvíte se je 1. září. Z důvodu ochrany osobních údajů seznamy tříd nezveřejňujeme na internetu do doby, než získáme souhlas všech žáků, že jejich jméno můžeme uvádět na stránkách školy.

Ing. Oldřich Klemš

22.8.2008 DOBRÝ DEN,JE MOŽNÉ ZVEŘEJNIT TERMÍNY OPRAVNÝCH MATURITNÍCH ZKOUŠEK?
Termíny opravných maturitních zkoušek ještě nejsou oficiální, ale na 99% budou v těchto termínech:
praktická: 9.9.2008
ústní: 16.9.2008.

Jozef Diviš

7.7.2008 Dobrý den, chtěla bych se zeptat kde bude možné sehnat almanach ve formě CD k vašemu výročí. Tatínek se na vaší škole také vyučil a určitě by rád zavzpomínal. Děkuji
Leona
Almanach budeme nabízet pravděpodobně prostřednictvím Nadačního fondu SPŠE. V každém případě bude k dispozici ve škole.

Ing. Oldřich Klemš

2.7.2008 chtěl bych se zeptat jestli se budou měnit třídní učitelé do druhého ročníku??
Olda
Třídní učitelé 2. ročníků se měnit nebudou.

Ing. Oldřich Klemš

29.6.2008 Dobrý den. Je to zvláštní pocit, probírat se minulostí a zároveň přítomností naší školy. Jsem absolvent z roku 1983.Četl jsem si seznamy učitelů i spolužáků a snažil se vybavit tváře, jména, charakteristiky. A četl jsem si rozvrhy a vybavovaly se mi ze zkratek jména předmětů a snad i pocity s nimi spojené. S několika spolužáky se setkáváme dodnes. Jejich pohledy na vyučující jsou kolikrát dojemné svojí změnou. Jak dnes hodnotíme některé z nich a víme, že v té době byli a měli za sebou spoustu proher i výher.Tak jak to máme nyní my. Mohl bych vzpomínat na některé z nich - zdroj zábavy a nyní velká úcta. Mějte se dobře, ať už jste, kde jste... pane a paní profesorko... Čížková, Kubálková, Švábenická, Panáku, Hacuro, Vobře, Kašpare, Skoupý, Hřebačko, Budiši, Závado a vy všichni ostatní. Děkuji.
MUDr. Lumír Kantor, Ph.D.
11.6.2008 Dobrý den, chtěl bych se zeptat jací učitelé nás v tomto roce opustí z důvodu odchodu do důchodu nebo vypovězení smlouvy a zda- li máte již máte nějakou náhradu za tyto učitele. Jinak příjemný den
FCUZ
Do důchodu odchází p. Kryl, náhradu za něj máme zajištěnou. Za Ing. Škodu jsme zúžili výběr na dva uchazeče, rozhodnutí padne do konce týdne. Na snížený pracovní úvazek bude pracovat Ing. Marek, který však je v důchodu už jeden rok. Jiné změny v pedagogickém sboru zatím nemáme.

Ing. Oldřich Klemš

11.6.2008 Je pravda, ze jeste tento skolni rok, se jeden den budou zaci 2.rocniku seznamovat se svymi spoluzaky do pristiho rocniku, dle rozdeleni na silnoproud, atd ?
Dobromil
Ve čtvrtek 26. června se budou rozdělovat učebnice pro příští školní rok. Protože v té době bude známo definitivní rozdělení na jednotlivá zaměření, budou mít žáci nových tříd a jejich budoucí třídní učitelé možnost vzájemného seznámení.

Ing. Oldřich Klemš

9.6.2008 Kde najdu program oslav 60ti let SPŠE Mohelnice, abych ho mohl odeslat na sraz studentů z let 1968-1971
Pur Jiří
Přeji pěkný den,
k Vašemu dotazu sděluji, že jsme předem avizovali den otevřených dveří u příležitosti 60 let výročí školy na 20. 9. 2008. Dosud nejsme schopni tento termín definitivně potvrdit, protože na hlavní budově má v nejbližší době proběhnout kompletní rekonstrukce elektroinstalace a osvětlení. Předpokládali jsme zahájení prací ihned po ukončení maturitních zkoušek, tj. už příští týden. Zatím ale neproběhlo ani výběrové řízení na dodavatele prací, takže zahájení se odsouvá až do poloviny prázdnin a mám obavy, že budova nebude do 20. 9. připravena tak, abychom ji mohli předvést návštěvníkům v plné kráse.
Co se týká vlastních oslav, plánujeme den otevřených dveří pro absolventy a pracujeme na almanachu ve formě CD. Vzhledem k omezeným finančním prostředkům nepřipravujeme náročnější kulturní program.

Ing. Oldřich Klemš, ředitel školy

9.6.2008 doprdele tahle skola je uplne na hovno zadna stavka nejh.skola co muze bejt

Nikdy jsem netušil, že by žáci školy chtěli stávkovat za lepší platy pedagogického sboru.
Navrhuji anonymu navázat užší spolupráci, třeba to příště vyjde.

Ing. Oldřich Klemš, ředitel školy

21.5.2008 Chtěl bych se zeptat,jestli už dopředu víte,kteří učitelé budou jako třídní nastávajícím třetím ročníkům po rozdělení na obory? Děkuji
Marek
Zatím nemáme nic rozhodnuto, protože očekáváme příchod nových učitelů, kteří nahradí zemřelého Ing. Škodu a p.Kryla, který odchází do důchodu. Rozhodnutí padne až poslední týden v červnu.

Ing. Oldřich Klemš

21.5.2008 Dobrý den, jak píšete o odučených hodinách, zdá se mi, že obchodní akademie dostává hodně uvolnění, myslím tím různé exkurze, více výletů a časté odpadání hodin. Lidem na prumyslovce to potom přijde jako nespravedlnost
Na častém odpadání hodin nevidím nic pozitivního, možná mají jiné školy v učebním plánu málo učiva, ale to se zeptejte vedení jejich školy. Myslím, že s Vaším názorem určitě nebudou souhlasit.

Co se týká exkurzí a poznávacích cest, víte, že během roku měli žáci v lednu možnost týdenního pobytu v Rakousku, ale protože jsme celou kapacitu z důvodu nezájmu žáků neobsadili, nabídli jsme zbývající místa právě Obchodní akademii. V dubnu jsme naopak využili jejich nabídky a naši žáci vycestovali na týden do Velké Británie. Další odborné exkurze, které odpovídají charakteru naší školy, plánujeme na červen po maturitních zkouškách. V červnu se navíc pro zájemce uskuteční poznávací a jazyková exkurze do Rakouska. Na podzim máme nabídku návštěvy veletrhu regulační a automatizační techniky VIENA - TEC 2008 s volnou vstupenkou pro žáky. Protože škola připravuje svoje žáky pro výkon povolání, myslím si, že u svého budoucího zaměstnavatele těžko najdete pochopení, aby mohla libovolně odpadnout část pracovního týdne (zájemce by se brzy objevil ve statistikách úřadů práce).

Ing. Oldřich Klemš

21.5.2008 Dobrý den, chtěla bych se zeptat, když bude ve škole 7 dívek, kolik asi bude v jedné třídě? A ještě, jak se dozvím, do které třídy v září nastoupím? (do a,b,c..) Děkuji za odpověď
Míša
Rozdělení do tříd budeme dělat koncem června. Musíme přihlížet k výuce cizích jazyků a úrovni znalostí výpočetní techniky. Určitě nebudeš ve třídě samotná.
Když se ale podíváš na přehled letošních čtvrťáků, uvidíš, že ve třídě 4.C byla jedna dívka, ale myslím si, že si vůbec nenaříkala.

Ing. Oldřich Klemš

21.5.2008 dobrý den, měl bych dotaz co se bude dít kdyz po rozdelení ve třetím ročníku bude ve třídě třeba jenom jeden němčinář? to se bude ucit sám? dekuji za odpoved
jop
Podobné případy se stávají. Běžně spojujeme němčináře nebo angličtináře ve 3. a 4. ročníku do skupiny složené ze dvou tříd téhož ročníku.

Ing. Oldřich Klemš

19.5.2008 Dobrý den, měl bych dotaz proč třídám neodpadnou poslední hodiny když sou vyučující u maturit a místo toho dají například praxi? Děkuji za odpověd.
Likan
Tak jako Vy, i vyučující mají svoji pracovní dobu, za kterou jsou placeni ze státního rozpočtu. Protože máte ze zákona právo na vzdělání a vedení školy musí efektivně hospodařit s přidělenými prostředky, umožňuje žákům vzdělávání v předmětu, který máte v učebním plánu. Učitel potom vykonává pedagogickou práci za hodiny, které by mu v důsledku maturit odpadly, a to v předmětu, který učí ve vaší třídě aprobovaně.

Ing. Oldřich Klemš

12.5.2008 Dobrý den, chtěl bych se zeptat kolik holek bude celkem příští rok v prváku. Děkuji
Likan
Po dvou kolech přijímacího řízení je přijato 5 dívek, do třetího kola zatím evidujeme další dvě.

Ing. Oldřich Klemš

12.5.2008 Z kolika předmětů smím mít nedostatečnou, abych mohl opakovat? Děkuji.
Podle § 69, odst. 7 školského zákona platí, že žák, který na konci 2. pololetí neprospěl nejvýše ze dvou povinných předmětů, koná z těchto předmětů opravnou zkoušku v termínu stanoveném ředitelem školy. Opravné zkoušky jsou komisionální.
Pokud žák neprospěl z více předmětů nebo nevykonal úspěšně opravou zkoušku, může ředitel školy podle § 66 odst.7 téhož zákona povolit opakování ročníku po posouzení jeho dosavadních studijních výsledků a důvodů uvedených v žádosti.

Ing. Oldřich Klemš

28.4.2008 Dobrý den, chci se zeptat jakto že nejsou zavedeny výsledky studentů na stránkách školy? něco jako má obchodní akademie? děkuji za odpověď
1.x
Technické zajištění vlastními prostředky to zatím neumožňuje, řešení externí službou je příliš drahé a testovací provoz takovéhoto řešení před nedávnem prokázal velmi malý zájem rodičů o průběžné sledování prospěchu. Takže zatím se o tom neuvažuje.

Jozef Diviš, Oldřich Klemš.

25.4.2008 Chtěl bych se zeptat když nás přišlo ze ZŠ 8 lidí a všichni přijati, jestli by jsme mohli být ve stejné třídě když spolu vycházíme výborně. Děkuji za odpověď.
Adam
Uchazeče ze vzdálenějších míst obvykle je umísťujeme do společné třídy (pokud mají stejný cizí jazyk) z důvodu možností předávání informací v případě delší nepřítomnosti ve škole, třeba nemoci.

Problémem jsou ale velké skupiny z jedné školy (předpokládám mohelnické školy), protože vybudované vazby působí podle našich zkušeností ve vytváření vnitřního klimatu nové třídy mnohdy nepříznivě. V tomto případě bude asi potřeba projednat Vaše umístění s rodiči ještě před sestavením tříd, t.j. v červnu 2008.

Ing. Oldřich Klemš, ředitel školy

24.4.2008 chci se zeptat jaké předměty se hodnotí ve druhém ročníku, když se rozhoduje o zaměření??? diky za odpoved
Ondra
V kritériích pro rozdělení do zaměření je rozhodující zájem žáka o dané zaměření. V případě převisu zájmu rozhodují známky ze základů elektrotechniky, elektroniky, číslicové techniky, informačně komunikačních technologií. Pokud by se nerozhodlo, započítává se známka z cizího jazyka, v případném dalším kole se ještě uvažuje s průměrným prospěchem.

Obvykle se žáci rozdělí podle zájmu bez nutnosti použití kritérií, pouze dvakrát za celou dobu užívání těchto pravidel rozhodovaly známky z odborných předmětů u dvou žáků. V minulém školním roce byl například největší zájem o silnoproudou elektrotechniku.

Ing. Oldřich Klemš

16.4.2008 Dobrý den. Chtěl bych upozornit na již dlouhou dobu rozbitou nádobu na mýdlo na záchodech ve druhém patře hlavní budovy naší školy. Nabírání mýdla vrchem je značně nehygienické a člověk jen doufá , že to co nabírá je opravdu mýdlo a ne jiné sekrety, některých zlomyslných žáků.
Rejpal
Děkuji za podnět. Nápravu zařídím co nejrychleji.
Ing. Oldřich Klemš
2.4.2008 Dobrý den, chtěl bych se zeptat jestli jde nějak zařidit, abych byl (jestli mě vezmete) ve třídě se svým spolužákem ze ZŠ. Děkuji za odpověď.
David
Obvykle obsazujeme třídy žáky se stejným nebo blízkým bydlištěm. Neradi však skládáme třídu velkou skupinou z jedné ZŠ, protože se často přenášejí do nové třídy i původní negativní vazby z bývalé školy. Jestli se však na nás o zařazení do stejné třídy s Vaším spolužákem obrátí rodiče (samozřejmě s Vaším souhlasem), žádosti vždy vyhovíme.
Ing. Oldřich Klemš, ředitel školy