[Odsazení] [Základní typy odstavců] [Zarovnání] [Mezery před a za] [Řádkování] [Tabulátory] [Ohraničení, stínování] [Tok textu]

Formátování odstavce

Odstavec je souvislá část textu ukončená znakem konce odstavce (zobrazen jako ¶, zadává se klávesou Enter).

Vlastnosti se nastavují pro celý odstavec, ve kterém je umístěn textový kurzor, nebo pro více odstavců označených do bloku.

Kopírovat formát Funkce kopie formátu funguje i pro vlastnosti odstavce, ale je potřeba myslet na to, že se zároveň přenáší i formát písma.

Poznámka:  Protože Microsoft Word se snaží vnucovat uživateli svoje postupy, může se stát, že při nastavování vlastností odstavce se změní styl Normální v okénku Styl na panelu Formát Styl na jiný (například Nadpis 2). Pokud styly (zatím) nepoužíváme, je vhodné funkci "Definovat styly na základě formátování" vypnout v menu Nástroje-Automatické opravy na listu Při psaní.


Odsazení odstavce – typy odstavců podle vzhledu

Typ odstavce se nastavuje vlastností odstavce odsazení a to buď v dialogovém okně Formát-odstavec:


nebo mnohem snadněji pomocí symbolů na pravítku:

Význam jednotlivých symbolů:

Odsazení také mění tabulační klávesa, pokud je odstavec celý označen v bloku, nebo je textový kurzor před prvním znakem odstavce.

Základní typy odstavců:

Odstavec s odsazeným prvním řádkem
Odstavec s předsazeným prvním řádkem
Odstavec s předsazeným textem – znak tabuláloru zajistí odskočení až na úroveň odsazení ostatních řádků

Další vlastnosti odstavců

Zarovnání, mezery, řádkování

Zarovnáním lze určit, jak se budou skádat jednotlivé řádky odstavce, zda Zarovnat vlevo vlevo, Zarovnat vpravo vpravo, Na střed na střed nebo Do bloku do bloku.
U zarovnání na střed se počítá střed mezi odsazením řádků odstavce zleva a zprava!
Zarovnání do bloku se provádí tak, že se prostor zbývající do pravého okraje odstavce podělí počtem mezer v řádku a každá mezera se o tuto hodnotu rozšíří. Pokud je v nějakém sloupečku odstavec úzký (například se na řádek vejdou jen dvě delší slova) a mezera mezi nimi je příliš velká, pak je vhodné zapnout automatické dělení slov funkcí Nástroje-Jazyk-Dělení slov.

Mezery před a za odstavcem se používají k odsazování odstavců mezi sebou (to se neprovádí vynecháváním řádků). Je nutné počítat s tím, že mezi odstavci se mezery sčítají (takže například mezera za prvním odstavcem se přičte k mezeře před druhým odstavcem) proto se obě mezery zároveň nastavují jen například u nadpisů a u seznamů se použijí pouze mezery před nebo mezery za (zvolí se ty které jsou vhodnější).
Hodnoty se zadávají implicitně v bodech (pt) jako velikost písma, ale lze je zadat také v centimetrech přepsáním jednotky na cm (zadanou hodnotu program přepočítá na body).

Řádkování definuje mezeru mezi jednotlivými řádky odstavce. Výšku řádku určuje velikost písma. Pokud je v řádku nějaká část textu napsaná větším písmem, určuje tato část výšku celého řádku.
Lze vybírat z několika možností. Můžeme určit výšku řádku násobkem jednoduchého řádkování (to je přibližně o dva body větší než velikost písma v odstavci), nebo ho lze zadat hodnotou v bodech případně centimetrech a to buď nejméně (pokud nebude stačit, automaticky se přizpůsobí) nebo přesně (může dojít k překrytí řádků přes sebe).

Upravte soubor FODST.DOC podle vzoru

Tabulační značky

Pomocí tabulačních značek se v rámci odstavce vytváří sloupce. Prázdný prostor přeskočený tabulátorem lze vyplnit vodícími znaky. Tabulační značky lze snadno vkládat kliknutím na vodorovném pravítku, mazat vytažením nad nebo pod pravítko a přesouvat na jiné pozice (s krokem 0,25 cm). Typ vkládané značky se mění kliknutím na ikonu vlevo od pravítka
Další možnosti (výchozí krok, sloupec a vodící znaky) jsou k dispozici v dialogovém okně Formát-Tabulátory...

Upravte soubor TAB.DOC podle vzoru

Ohraničení a stínování, tok textu

Ohraničení a stínování lze nastavit jak na text, tak na celý odstavec. Pokud je nastaveno na celý odstavec, je roztaženo na jeho celou šířku podle odsazení odstavce a navíc lze v možnostech vybrat, které strany mají být ohraničeny, případně nastavit vzdálenost ohraničení od hranice textu odstavce na všech čtyřech stranách.
Nastavovat ho lze buď pomocí ikon z panelu Tabulky a ohraničení, nebo z dialogového okna Formát-Ohraničení a stínování....
Pokud chceme pomocí ikon nastavit ohraničení nebo stínování na celý odstavec, buď nesmí být označen žádný blok (stačí textový kurzor umístěný v odstavci), nebo musí být do bloku označen celý odstavec (včetně znaku konce odstavce).


Upravte a dopište soubor FODSTTAB.DOC podle vzoru
Upravte a dopište soubor TVPROG1.DOC podle vzoru

Tok textu umožňuje definovat, jak se bude odstavec chovat vzhledem ke konci stránky. Implicitně se kontrolují osamocené řádky (nesmí zůstat první řádek odstavce na konci stránky nebo poslední řádek odstavce na začátku nové stránky) a lze také úplně zakázat rozdělení odstavce mezi dvě stránky svázáním řádků.
Některý odstavec (například nadpis) je vhodné svázat s následujícím odstavcem, aby nadpis nezůstal na konci předchozí stránky. A pokud má nějaký odstavec určitě začít na nové stránce, lze automaticky vložit konec stránky před něj.


Upravte a dopište soubor PSANI1.DOC podle vzoru, vlastnosti písem a odstavců odhadněte.

Kontrolní otázky:
  1. Co to je odstavec? Z čeho je složen?
  2. Jak se pomocí funkce Kopie formátu dají přenést vlastnosti odstavce?
  3. Jak se nazývají a jak vypadají základní typy odstavců?
  4. Jakou vlastností odstavce se nastavují základní typy odstavců?
  5. Jak umístím nadpis tak, aby byl na řádku přesně uprostřed stránky?
  6. Jaká vlastnost způsobí, že mohou v různých řádcích odstavce být různě dlouhé mezery mezi slovy? Jak se omezí příliš dlouhé mezery?
  7. V čem jsou mezery před a za odstavcem výhodnější než vynechané řádky?
  8. K čemu jsou tabulační značky?
  9. Jaký je rozdíl mezi znakem tabulátoru a tabulační značkou?
  10. Jaký je rozdíl mezi ohraničením odstavce a textu?
  11. Jakou barvu musí mít písmo, aby bylo co nejlépe čitelné nezávisle na stínování?
  12. Co jsou to osamocené řádky? Jak se dá zajistit, aby nevznikaly?
  13. Jakou vlastnost musí mít odstavec, u něhož nemá dojít k rozdělení mezi dvě stránky?
  14. Jak nejsnáze zařídit, aby například 10 bezprostředně za sebou následujících odstavců byly každý na svojí stránce?