Komunikační elektronika

Komunikační elektronika umožňuje přenos informací. Informace má formu analogovou (spojitou) nebo digitální (číselnou).

Nejběžnější použití

Základní pojmy:

Signál
Nějaké znamení (nebo stav) představující informaci (většinou ve formě elektrického napětí, proudu, elektromagnetického pole nebo světla)
Přenosová cesta
Médium, schopné přenášet signál na potřebnou vzdálenost (většinou vedení nebo volný prostor)

Vedení

K přenosu signálu lze využít nejrůznější druhy metalických i optických vodičů.
Metalické vodiče
dvojlinky, koaxiální, kroucené páry - nízká až střední přenosová rychlost, menší vzdálenosti, malá až střední odolnost proti elektromagnetickému rušení, informaci nese elektrické napětí nebo proud
Optické vodiče
optická vlákna, vysoká přenosová rychlost, větší vzdálenosti, vysoká odolnost proti rušení, informaci nese světlo (světelný paprsek)

Elektromagnetické vlny

K bezdrátovému přenosu se využívá elektromagnetické vlnění, které vzniká kolem vodiče, kterým prochází proud o vysoké frekvenci. Přenášenou informaci o nízké frekvenci je většinou potřeba přidat (namodulovat) k nosnému signálu o vysoké frekvenci. Signál se tedy přenáší prostřednictvím elektromagnetického pole volným prostorem (vzduchem i vakuem).
Takováto přenosová cesta má nízkou odolnost proti rušení, ale umožňuje přenos i na velké vzdálenosti a má vysokou přenosovou rychlost.

Čím vyšší je frekvence nosného sinálu, tím hůře se elektromagnetická vlna ohýbá a tak musí být mezi vysílačem a přijímačem přímá viditelnost. Nižší frekvence (rádiové vysílání) se přenáší na velké vzdálenosti a vlna se ohýbá kolem terénních nerovností.

Nejběžnější použití:

Přenosový řetězec:

Zdroj signálu - modulátor a zesilovač - vysílací anténa >>> přijímací anténa - demodulátor a zesilovač - příjem signálu

Analogové signály se modulují amplitudově AM, frekvenčně FM nebo fázově PM.

Digitální signály se modulují nejrůznějšími metodami (základní jsou odvozeny od AM, FM a PM) přičemž se většinou aplikují také různé formy šifrování (zamezení úniku informací) a rozšiřování o opravné kódy (umožňující odstranění chyb způsobených rušením)