Komunikační elektronika umožňuje přenos informací.
Informace má formu
analogovou (spojitou) nebo
digitální (číselnou).
Nejběžnější použití
- Přenos hlasu - telefonie
- Přenos obrazu - televize
- Přenos počítačových dat - počítačové sítě, Internet
Základní pojmy:
- Signál
- Nějaké znamení (nebo stav) představující informaci (většinou ve formě elektrického napětí, proudu, elektromagnetického pole nebo světla)
- Přenosová cesta
- Médium, schopné přenášet signál na potřebnou vzdálenost (většinou vedení nebo volný prostor)
Vedení
K přenosu signálu lze využít nejrůznější druhy metalických i optických vodičů.
- Metalické vodiče
- dvojlinky, koaxiální, kroucené páry - nízká až střední přenosová rychlost, menší vzdálenosti, malá až střední odolnost proti elektromagnetickému rušení, informaci nese elektrické napětí nebo proud
- Optické vodiče
- optická vlákna, vysoká přenosová rychlost, větší vzdálenosti, vysoká odolnost proti rušení, informaci nese světlo (světelný paprsek)
Elektromagnetické vlny
K bezdrátovému přenosu se využívá elektromagnetické vlnění, které vzniká kolem vodiče, kterým prochází proud o vysoké frekvenci. Přenášenou informaci o nízké frekvenci je většinou potřeba přidat (namodulovat) k nosnému signálu o vysoké frekvenci. Signál se tedy přenáší prostřednictvím elektromagnetického pole volným prostorem (vzduchem i vakuem).
Takováto přenosová cesta má nízkou odolnost proti rušení, ale umožňuje přenos i na velké vzdálenosti a má vysokou přenosovou rychlost.
Čím vyšší je frekvence nosného sinálu, tím hůře se elektromagnetická vlna ohýbá a tak musí být mezi vysílačem a přijímačem přímá viditelnost. Nižší frekvence (rádiové vysílání) se přenáší na velké vzdálenosti a vlna se ohýbá kolem terénních nerovností.
Nejběžnější použití:
- Telefonní mobilní sítě
- Počítačové bezdrátové spoje (wifi)
- Rádiové a televizní vysílání
- Satelitní vysílání
Přenosový řetězec:
Zdroj signálu - modulátor a zesilovač - vysílací anténa >>> přijímací anténa - demodulátor a zesilovač - příjem signálu
Analogové signály se modulují amplitudově AM, frekvenčně FM nebo fázově PM.
Digitální signály se modulují nejrůznějšími metodami (základní jsou odvozeny od AM, FM a PM) přičemž se většinou aplikují také různé formy šifrování (zamezení úniku informací) a rozšiřování o opravné kódy (umožňující odstranění chyb způsobených rušením)